Likvidace a recyklace tonerů

Došel vám toner v tiskárně? Ze všeho nejdřív budete pravděpodobně shánět nový toner, abyste mohli pokračovat v započaté práci. Jakmile ale bude tiskárna opět v provozu, vyvstane až nerudovská otázka, kam s prázdným tonerem? Stejně jako se Jan Neruda ve svém fejetonu „Kam s ním?“ zabýval problémem s nežádoucími komunálními odpady a těžko se zbavoval starého slamníku, ani při výměně toneru není možné původní vyhodit kamkoliv.

Správná likvidace a recyklace prázdných tonerových nebo inkoustových kazet je důležitá.


Likvidace tonerů bezpečnou a ekologickou cestou

Přestože toner není přímo klasifikován jako nebezpečný odpad, do klasického odpadkového koše se směsným odpadem rozhodně nepatří. Je to sice nejjednodušší řešení, ale nepříliš ohleduplné k životnímu prostředí.

Další možností je dát tonery do sběrného dvora. V tomto případě doporučujeme se předem telefonicky informovat, zda sběrný dvůr tonery přijímá. Některé sběrné dvory je odmítají, protože tonerový prášek může zaneřádit třídící linky i ostatní rozebíraný odpad. Zde pak probíhá recyklace, nepoužitelný materiál pak končí ve spalovně.

Recyklace tonerů a možnost repase

K přírodě šetrnější variantou je repase toneru. Domácí repase nedoporučujeme. Doplňovat se dají v podstatě jen originální tonery a práce na renovaci je poměrně komplikovaná a s nejistým výsledkem. Také se čím dál obtížněji shání samostatný tonerový prášek i plnící kity, takzvané refill sady. Navíc tonerový prášek je karcinogenní, a to s sebou nese mnohá zdravotní rizika.

Při profesionálně a seriózně provedené renovaci zůstává z původní kazety v podstatě jen plastové tělo. Vnitřní součásti a fotoválec se vyměňují za nové. To zaručuje kvalitnější výsledky tisku jako s novou neopotřebovanou kazetou. Bohužel v dnešní spotřební době firmy provádějící klasickou renovaci tonerů ubývají, proto tato ekologická varianta není tak běžná jako dříve. Cena repasované kazety navíc není oproti novým kazetám o tolik výhodnější, někdy dokonce může vycházet dráž.

Alternativy k likvidaci prázdných tonerů

Východisko se snaží najít samotní výrobci originálních tonerů. V zahraničí fungují programy, ve kterých stačí dát prázdnou kazetu do nachystaného sáčku a poslat zpět výrobci na jeho náklady. Ačkoliv se můžeme na českých webových stránkách některých výrobců o těchto „returnových“ programech také dočíst, do praxe v České republice zatím uvedeny nebyly a kazety zpět zatím posílat nelze.

Doporučovaným řešením je odevzdat prázdné tonery zdarma svému prodejci tonerů. Jedná se o dostupnou a zároveň ekologicky udržitelnou variantu, protože od prodejců putují tonery zpět k výrobcům. Zde je největší šance na opětovné efektivní využití jednotlivých dílů, což by v současné době mělo být samozřejmostí.

S prázdným tonerem můžete i k nám

Také u nás, v TisknuLevne.cz, je možné vypsané náplně vracet. Nahromaděné prázdné tonery můžete buď zasílat na naši fakturační adresu, nebo je možné je odevzdat na kterékoliv naší prodejně. V případě většího množství kazet je lepší se dopředu informovat na naší bezplatné telefonní lince, zda je na vybrané prodejně dostatek místa. V případě vašeho zájmu můžeme na požádání vystavit potvrzení o ekologické likvidaci.

Na dotaz odpověděl

Bc. Simona Tanečková
  • Bc. Simona Tanečková

  • Mateřská dovolená

Další odpovědi v poradně na téma: Časté dotazy zákazníků - Jak postupovat v různých situacích

PŘIHLÁSIT SE


CENA TISKU

Vypočítali jsme pro vás úplnou cenu za stránku, za kterou tato tiskárna tiskne. Kromě samotného papíru jsme zohlednili veškerý spotřební materiál (např. inkoust, toner, válce, odpadní nádobky..). Snadno tak porovnáte výhodnost jednotlivých tiskáren mezi sebou.

CENA ZA JEDNU STRÁNKU

Vypočítali jsme pro vás cenu za stránku u této konkrétní náplně při normovaně pokryté stránce (cca 3,5% - 5%). Snadno tak porovnáte výhodnost jednotlivých náplní mezi sebou.